Ποιό χρώμα σας αρέσει;

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Διαδικτυακά Σεμινάρια - Webinars

Διαδικτυακά Σεμινάρια - Webinars

Τα webinars αποτελούν την πρόταση του σχολείου μας στο χώρο της επιμόρφωσης.

Πρόκειται για online σεμινάρια τα οποία απευθύνονται σε όλους τους μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς οι οποίοι θέλουν να είναι ενήμεροι σε θέματα διαδικτύου. Παρέχουν την δυνατότητα να τα παρακολουθήσει ο ενδιαφερόμενος από τον χώρο του (γραφείο ή σπίτι) χωρίς την ανάγκη καμίας μετακίνησης. Δεν απαιτείται ειδικός τεχνολογικός εξοπλισμός. Μια ADSL σύνδεση στο internet αρκεί.

Σωστή στάση του σώματος στον υπολογιστή.

Βασικές συμβουλές για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και του κινητού τηλεφώνου - Μέρος Α'

Βασικές συμβουλές για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και του κινητού τηλεφώνου - Μέρος Β'

Παράνομο περιεχόμενο: κυριότερες και πιο συνήθεις μορφές

Καταγγελία παράνομου περιεχομένου ή παράνομης συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας της Safeline

Υπερβολική χρήση του Διαδικτύου: σημάδια, συμπτώματα, πρόληψη, αντιμετώπιση.

Cyberllying - ηλεκτρονικός εκφοβισμός: μορφές, συνέπειες, πρόληψη, αντιμετώπιση.

Ενημερωτικό Υλικό

saferinternet.gr